Víno J.Stávek

JAK TO ZAČALO:

Honzu Stávka jsem poprvé potkala ve vinařské akademii ve Valticích, kde nám přednášel. Jak šel čas, sledovala jsem jeho úspěchy - vítězství ve vinařství roku, zapojení ve spolku "Mladí vinaři", vydání nové knihy.Až letos uzrál čas a rozhodla jsem se zařadit jeho vyhlášené Rosé Bočky do balíčku Rosé a přechutnat jeho úžasné Frankovky. Zajela jsem si za ním až do Londýna, kde na ambasádě představoval svá vína. 

 

CO MNE ZAUJALO:

motto: "Ten, který se baví vínem"

Vinařská tradice začíná  u Honzova dědečka Františka Kopřivy, který dodával již na stoly měšťanů pražských, ale i do Vídně. On dal základ Karmazínu, který najdete také u mne v nabídce. Vinařský dům, který byl postaven jeho pradědečkem v roce 1898,  vede v současné době Honza Stávek, který je už 4. generace rodiny Stávků. V roce 2013 došlo k přejmenování vinařství na Víno J. Stávek. Recept každého jejich cuvée pochází od jejich předchůdců. 

 

DOBRÉ VĚDĚT:

Honzu na začátku vinařská škola nezaujala, proto první jeho kroky směřovaly ke studiu na Přírodovědecké fakultě v Olomouci-obor ekochemie. Teprve poté se vrhnul na studium výroby vína a pokračoval v doktorském programu. Po studiu absolvoval mnoho stáží v zahraničí. Honza miluje odrůdu Frankovka - višňovou. Zaměřuje se na výrobu fortifikovaných vín, cuvée a rosé vína. Jeho vína se pravidelně dostávají do Salonu vín.

 

janstavek-2019