Víno J.Stávek

Jan Stávek

Jak to začalo

Honzu Stávka jsem poprvé potkala ve vinařské akademii ve Valticích, kde nám přednášel. Jak šel čas, sledovala jsem jeho úspěchy - vítězství ve vinařství roku, zapojení ve spolku "Mladí vinaři", vydání nové knihy.Až letos uzrál čas a rozhodla jsem se zařadit jeho vyhlášené Rosé Bočky do balíčku Rosé a přechutnat jeho úžasné Frankovky. Zajela jsem si za ním až do Londýna, kde na ambasádě představoval svá vína.

Co mě zaujalo

motto: "Ten, který se baví vínem"

Vinařská tradice začíná  u Honzova dědečka Františka Kopřivy, který dodával již na stoly měšťanů pražských, ale i do Vídně. On dal základ Karmazínu, který najdete také u mne v nabídce. Vinařský dům, který byl postaven jeho pradědečkem v roce 1898,  vede v současné době Honza Stávek, který je už 4. generace rodiny Stávků. V roce 2013 došlo k přejmenování vinařství na Víno J. Stávek. Recept každého jejich cuvée pochází od jejich předchůdců. 

Dobré vědět

Honzu na začátku vinařská škola nezaujala, proto první jeho kroky směřovaly ke studiu na Přírodovědecké fakultě v Olomouci-obor ekochemie. Teprve poté se vrhnul na studium výroby vína a pokračoval v doktorském programu. Po studiu absolvoval mnoho stáží v zahraničí. Honza miluje odrůdu Frankovka - višňovou. Zaměřuje se na výrobu fortifikovaných vín, cuvée a rosé vína. Jeho vína se pravidelně dostávají do Salonu vín.

Jan Stávek Jan Stávek Jan Stávek Jan Stávek janstavek-2019