Kapka jižní Moravy pro Vysočinu

V poslední době si hodně všímám lidí kolem sebe, jak o víně smýšlí, jak ho nakupují. Když vidím zákazníky v supermarketu, jak bezmyšlenkovitě dávají lahve do nákupního košíku, krvácí mi srdce. 

Dokážu pochopit, že u regálu s vínem nemůže stát vyškolený sommeliér a každému klientovi zvlášť radit s výběrem vína (i když u velkých hypermarketů by to byl pěkný bonus). Otázkou zůstává, proč zákazníci víno v supermarketu kupují. Co je k tomu vede. Je to z důvodu jejich omezeného času, lehké dostupnosti, neexistence důvěrného obchůdku s vínem, kde by byl vyškolený personál? Věří , že to, co je nabízeno v regálech obchodů je kvalitní a dobré. Ale dobré je přece za 3. 

Myslíte si, že malí vinaři mají šanci se do takového řetězce vůbec dostat? A věříte vy, že za cenu, za kterou víno kupujete, budete s vínem spokojeni? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho ty vystavené lahve v nákupním řetězci stojí a v jakých podmínkách jsou uskladněny, jak dlouho trval jejich transport? Jak víte, jestli víno nepochází ze základní řady vinaře a tudíž nebude nic moc? 

Cena je většinou jediné rozhodující kritérium, na základě kterého si víno kupujeme. Možná ještě etiketa v dnešní uspěchané době rozhoduje a upoutá naši pozornost. Je mi jasné, že pokud nemáme alespoň základní znalosti o víně, můžeme rozhodovat pouze na základě barvy - bílé, rosé, červené víno a na základě cukernatosti - sladké, suché. Zákazník nic víc nezkoumá. Neřeší další podstatné aspekty jako komu víno kupujeme, na jakou příležitost, jak vážený je člověk, který víno dostane. Máme zaškatulkováno, suché nepiji, protože je příliš kyselé, chutná mi jen sladké, to kupuji.  

Zákazníci, prosím, přemýšlejte nad tím, co kupujete. Mnohdy ani nevíte, že to moravské víno není až tak moravské, ale že se jedná o víno nejasného původu. Co byste řekli místu a člověku, kterému můžete zavolat, sejít se, říci své preference, vybrat si víno a rovnou si ho odvézt. Buďto 1 ks nebo pokud mi budete věřit, tak celý mnou sestavený komplet. Ztráta času minimální. Při větším odběru Vám zboží ráda zavezu až k Vám domů. Líbí se Vám tato myšlenka, pak jste tu správně.