Floriánka

Degustacni-sladka-masarik

Líbí se mi, že každý můj vinař může vyprávět nějaký svůj příběh a je svým způsobem jedinečný.

Floriánka Unique z vinařství Masařík je opravdu unikátní. Najdete a ochutnáte ji POUZE v tomto vinařství. Jedná se o přírodně sladké víno, které bylo napadeno botrytidou.

Floriánka byla pojmenována podle viniční  trati Floriánky, která se nachází ve vinařské obci Blatnice pod Svatý Antonínkem. Název trati se váže ke jménu křesťanského světce a mučedníka svatého Floriána (250 - 304), který je považován za patrona vinařů. Do státní odrůdové knihy byla zapsána roku 2010. Udržovatelem odrůdy je pan Radim Masařík. Pro svou odolnost vůči zimním mrazům a ranému zrání je odrůda vhodná i do okrajových vinařských oblastí.

Floriánka je originál z poslední uznané odrůdy pana Ing. Václava Křivánka , významného šlechtitele vinné révy u nás. Jedná se o raná až středně ranou moštovou odrůdu a byla vyšlechtěna ve šlechtitelské stanici vinařské v Polašovicích na Moravě křížením odrůd Veltlínské červené rané (matka) a Müller Thurgau (otec).V katalogu VIVC je Floriánka zapsána pod původně zamýšleným názvem Morava, který nebyl z důvodu geografického označení původu uznán. Odrůda dozrává okolo 16. září. Při pozdější sklizni bobule neopadávají, pouze sesychají. Výnosy bývají průměrné při vysoké cukernatosti a dostatečné aciditě.

Barva vína je zlatavá se zelenými reflexy, víno je jemně aromatické, svěží, ve vůni najdeme zralé bílé hrozny, jablko a med, u vyzrálejších vín či vyšších přívlastků až medové plástve. Drží si kyselinku přes 7 g/l .Hodí se jako aperitiv, k doutníku, či kávě nebo jako dezert.

Floriánku naleznete i v mém e-shopu ve vinném setu Degustační suchá I. nebo ve vinném setu Rulandské šedé.